Pieczvaigžņu vai tūkstošzvaigžņu viesnīca?

Dažādi tūrisma objekti, lieliski restorāni, piecu zvaigžņu viesnīca un romantiskas pastaigas. Izklausās pēc lieliska ceļojuma, vai ne? Iespējams, tomēr es tam nepiekrītu, jo vienmēr dodu priekšroku tūkstošzvaigžņu viesnīcai. Kas tas ir? Telts! Visas debesu juma zvaigznes skaidrā un siltā vasaras naktī redzamas tikai tad, ja gulēšana notiek teltī. Un tas vienmēr pārspēs jebkuru lepno viesnīcu, vienalga, cik novērtējuma zvaigžņu tai būtu piešķirtas. Katram, protams, savs. Kādam patiešām tuvāka šķitīs nakšņošana klasiskajā viesnīcā, kamēr citam baudu sagādās nakšņošana teltī kaut savas mājas pagalmā.

Bet vai arī Tu esi no tiem, kas priecājas par zvaigznēm debesīs un saplūšanu ar dabu? Tad, visticamāk, telts ir tieši tas, kas tev nepieciešams. Teltīm sezonas tendenču nav. Tas ir ilgtermiņa pirkums un ieguldījums, kuru ceram iegādāties vienreiz pāris gadu laikā (3-5), un to regulāri izmantot, nebaidoties, ka teltij salūzīs mietiņi, nolietosies telts pārvalks, sāks sūkties cauri ūdens telts pamatnei vai tecēt “no jumta”.

Tāpēc, izvēloties telti, parasti rūpīgi skatāmies uz dažādiem parametriem, lai tas patiešām būtu izdevīgs ilgtermiņa ieguldījums. Jā, un šeit strādā arī tas, ka “dārgāks ir labāks”. Iegādāties telti par lētu cenu ir gana vējā izsviesta nauda – piepildīsies teiciens “skopais maksā divreiz”.

Jā, iespējams iegādāties kvalitatīvas, labas teltis, kas atbilst visiem ceļotāja sapņiem un vēlmēm, lai tūrisma braucieni, pārgājieni un nakšņošana teltī būtu komfortabli un ērti, tomēr šādas teltis patiešām ir arī atbilstošā cenā – par labu kvalitāti ir jāmaksā atbilstoša cena. Arī Porche auto neceram iegādāties par Žiguļa cenu, vai ne?

Ja meklējam telti bērniem, kuru vasarā uzstādīt pagalmā, lai mazie var dauzīties, spēlēties un veidot savu štābiņu, var iegādāties “lielveikala variantu”, kas maksā lēti, nav ilgtermiņa pirkums un vairāk patiešām būs paredzēts vienai sezonai – bērniem ko spēlēties vienu vasaru (iespējams, divas).

Savukārt telti nopietniem pārgājieniem, ko vēlamies, lai kalpo ilgi un uzticami, iegādājamies, vērtējot pēc četriem parametriem – karkass, izmantotie materiāli, apstrāde un šūšanas tehnoloģijas.

Karkass ir būtisks, jo uz tā “turas” visa kopējā telts konstrukcija, gluži kā nesošā konstrukcija mājai. Svarīgi ir tas, no kā karkass izgatavots no stiklaplasta, alumīnija, stikla šķiedras vai dzelzs. Viens būs izturīgāks, kamēr cits – nē. Arī tas veido telts cenu un svaru.

Dzelzs telts karkass cenu sadārdzinās un padarīs to daudz smagāku, kas nav parocīgi tūristiem, kas telti nēsā līdzi, tomēr būs daudz izturīgāks. Arī alumīnija karkass būs padārgs un izturīgs, toties cenā šāda telts būs nedaudz lētāka. Arī stikla šķiedras teltis nav zemas kvalitātes, karkasa ziņā, savukārt stiklaplasta tellu karkasi ir paši trauslākie un arī lētākie.

Telti uzstādām ārā, loģiski. Tātad lietus un vējš - tas viss ietekmē kā telti, tā var ietekmēt arī pašu gulētāju, jo īpaši brīdī, ja uz galvas sāk līt lietus vai vējš purina telti tā, ka pagulēt tāpat nav iespējams. Un tāpēc būtisks ir arī telts auduma materiāls, ne tikai karkass, kas noturēs telti  “pie zemes”.

Stipra lietus gadījumā uz telts nonāk viss ūdens, kas var tur arī sakrāties (ja telts modelis un audums nav “pārdomāts” – kvalitatīvs). Kvalitatīvas telts auduma rādītājam jābūt ne mazākam kā 2000 mm. Visbiežāk teltīm tiek izmantots poliefīra audums vai poliamīda vai poliestera šķiedras. Telts ārpusei vislabāk, ja ir izmantots poliestera audums. Tas pasargā gan pret stiepšanos, kas ir nokļuvis mitrumā, gan lieliski spēj pretoties ultravioletā starojuma iedarbībai, kas nozīmē, ka arī telts krāsa tik ātri neizbalēs. Savukārt telts iekšpusei vispiemērotākais būs poliamīds, kas ir viegls, elpojošs un komfortablāks.

Uz telts pamatni sanāk vislielākā slodze – tur taču guļam mēs ar visu savu svaru, ieejam un izejam no telts, kas nebūt nav pats uzmanīgākais un mierīgākais pasākums. Tāpēc telts pamatnes kvalitāte ir būtiska – lai tā kalpotu ilgi, “nenonēsātos”, varētu ērti, komfortabli uz tās gulēt, nebaidoties par mitrumu un citu “nepiederošo” iekļūšanu teltī caur tās pamatni. Kvalitatīvai telts pamatnei jābūt ūdens izturīgai, jāspēj izturēt atrašanos ūdenī un arī dubļos ilgstoši.

Šuves – telts un pamatnes šuves tiek aplīmētas ar īpašu lentu pie augstas gaisa temperatūras. Svarīgi, lai noskatītajai teltij būtu vienmērīgs šuvju līmējums visā telts laukumā un neiztrūktu ne milimetra no šuvēm. Diega kvalitāti šuvēm, kas izmantots, gan diemžēl nav iespējams noteikt, tomēr augstas kvalitātes teltīm tiek izmantots arī augstas kvalitātes, izturīgs diegs. Vienīgais, to var noteikt pēc tā, vai telts loki un pamatne ir kvalitatīva, jo tad arī diegs būs kvalitatīvs.

Arī kukaiņu uzbrukumi ir nopietna problēma tiem, kas nakšņo teltīs. Kam gan gribas pamosties no rīta sakostam līdz pēdējam ādas kvadrātcentimetram? Tā var zust visa vēlme vēl kādreiz pārnakšņot teltī. Bet velti! Vienkārši par šādām lietām nepieciešams padomāt laikus – iegādāties telti, kas aprīkota ar kukaiņu tīklu.

Skaidrās un siltās naktīs, kad esam pārliecināti par to, ka lietus nebūs, varam noņemt telts virskārtu atstājot vien kukaiņu tīklu un baudīt skatu uz zvaigznēm, guļot savā tūkstošzvaigžņu viesnīcā! 

Reklāmraksti