Kādi ir cēloņi neapdomīgai naudas tērēšanai?

Problēmas ar neapdomīgu naudas tērēšanu ir daudziem. Patiesībā, gandrīz ikviens kaut reizi ir nopircis sev kādu preci, kas tā īsti nemaz nav vajadzīga, bet daudziem tā ir ikdiena. Cilvēki pat ņem ātros kredītus jeb kiirlaenud, lai iegādātos dažādas preces mirkļa iespaidā un pēc tam šo soli nožēlo. Tā ir nopietna problēma, kas neļauj izveidot labu un stabilu finansiālo situāciju daudziem cilvēkiem, bet, lai varētu to efektīvi risināt, ir jāizprot tās patiesie cēloņi. Kādi tad ir populārākie cēloņi neapdomīgai naudas tērēšanai un kā pret tiem cīnīties?

Nauda ir pārāk viegli pieejama

Pirmais cēlonis, kāpēc tik daudzi mūsdienās regulāri pārtērē savu naudu, veicot nevajadzīgus, spontānus pirkumus ir pārāk viegla pieejamība savai naudai. Varbūt sākotnēji tas varētu šķist muļķīgs iemesls, jo naudu jau neviens nespiež tērēt, taču vieglā pieejamība naudai, pamudina to darīt. Cilvēki daudz vairāk izmanto norēķinu kartes, nevis skaidru naudu. Tas nozīmē, ka katru reizi, dodoties uz veikalu, mums ir brīva piekļuve pilnīgi visai savai naudai. Tad nu šī nauda arī nereti tiek tērēta bez apdomas. Lai tā nenotikti, centieties vairāk izmantot skaidru naudu un ņemt līdzi tikai tik lielas naudas summas, cik nepieciešams plānoto preču iegādei. Tas būs fizisks šķērslis, kas neļaus veikt spontānus pirkumus un jūs varēsiet vieglāk pieturēties pie sava plānotā budžeta. Ja tomēr vairāk uzticaties norēķinu kartēm, vismaz iekrājumus pārskaitiet uz atsevišķu kontu, lai pieejama būtu tikai tēriņiem paredzētā nauda.

Raksturs ir pārāk vājš

Nereti pārtērēšanās problēmas pašā pamatā ir tieši vājš raksturs un gribasspēka trūkums. Arī jau iepriekš minētā cēloņa, kas saistīs ar naudas pieejamību, pašā pamatā tomēr ir vājais raksturs. Cilvēks ar stingru nostāju un spēju sevi kontrolēt nekad nepirks to, kas viņam nav nepieciešams, tikai tāpēc, ka konkrētajā brīdī viņam tā gribas. Cilvēks ar vāju raksturu, savukārt, varētu pat aiziet uz māju pakaļ naudai un pēc tam atpakaļ uz veikalu, lai nopirktu noskatīto preci. Cilvēki, kas tā rīkojas parasti ir šopoholiķi. Tā ir psiholoģiska problēma un to var risināt vai nu strādājot ar sevi un cenšoties ieskaidrot, ka spontāni pirkumi nav vajadzīgi, vai arī dodoties pie psihologa un mēģinot risināt šo problēmu kopā ar profesionāli.

Tirgotāji pamudina tērēt vairāk

Tirgotāju interesēs ir pēc iespējas vairāk nopelnīt un tāpēc cilvēku rakstura vājības un vēlme veikt spontānus pirkumus viņiem ir izdevīga. Vēl jo vairāk, viņi to ir iemācījušies izmantot savā labā. Tirdzniecības vietas gan ar atklātiem aicinājumiem, gan dažādiem reklāmas trikiem, gan psiholoģiskām metodēm cenšas pamudināt patērētājus pirkt visu pēc kārtas, neatkarīgi no tā, vai viņiem šīs preces ir vajadzīgas, vai nē. Tipiski piemēri ir milzīgas reklāmas, kas vēsta par atlaidēm vai ļoti izdevīgiem piedāvājumiem, īpašs preču izkārtojums veikalos, kas pamudina izvēlēties dārgākās preces un nopirkt vairāk, kā arī vienkārša preču izvietošana skatlogos, kas iekārdina pircējus. Lai izvairītos no šādām lamatām, pirmkārt, ir jāsaprot, ka tas viss tiek darīts ar nolūku un otrkārt, jācenšas izvairīties no liekas tirdzniecību vietu apmeklēšanas, lai sevi nekārdinātu.

Kredīti ir pārāk viegli pieejami

Visbeidzot, šai problēmai pie vainas lielā mērā ir arī vieglā kredītu pieejamība. Pat tad, ja cilvēkam nav naudas, viņš var nopirkt visu, ko vien sirds kāro. Atliek vien nosūtīt kredīta pieteikumu. Mūsdienās tas ir izdarāms gan internetā, gan arī nosūtot sms, ja kreditors piedāvā sms kredīta jeb sms laen opciju. Tas pamudina nelietderīgi tērēt ne vien pašam savu naudu, bet arī kreditoru naudu. Ja jūs kaut reizi esat ņēmis kredītu spontānu pirkumu veikšanai, jūs nopietni riskējat ar savu naudu un finansiālo drošību kopumā. Lai tas neatkārtotos, atsakieties no nebanku kreditēšanas pakalpojumiem, izdzēšot savu klienta profilu, kā arī atsakieties no kredītlīnijas vai kredītkartes, ja izmantojat šādus kreditēšanas pakalpojumus. Ja kreditēšanas pakalpojumi jums patiešām būs nepieciešami, varēsit reģistrēties pie kreditoriem vēlreiz, bet ikdienā labāk sev iespēju aizņemties liedziet.

Visi minētie cēloņi kopā rada neizdevīgu situāciju patērētājiem. Ir jābūt tiešām spēcīgam raksturam, lai varētu sevi atrunāt no vēlmes iegādāties kaut ko šķietami ļoti izdevīgu un viegli pieejamu, tomēr vienmēr ir jāpatur prātā, ka tas nav tā vērts. Pirms katra lielāka pirkuma veikšanas ir jāapdomājas un savi tēriņi cītīgi jāplāno. Bez tā visa, labu finansiālo situāciju nodrošināt vienkārši nav iespējams.


Reklāmraksti