Salaspils kļuvusi par 15 tonnām tīrāka

23. aprīlī visā Latvijā norisinājās Lielā Talka, kura jau kopš 2008. gada tiek organizēta ar mērķi līdz 2018. gadam, Latvijas 100. dzimšanas dienai, padarīt mūsu valsti par tīrāko un sakoptāko vietu pasaules kartē, dodot iespēju dabai atveseļoties, attīrot to no atkritumiem. Kā vēsta portāls talkas.lv, šogad sakopt un labiekārtot apkārtējo vidi devušies aptuveni 190 000 cilvēku, kā rezultātā ir atkārtots 2011.gadā uzstādītais talkas dalībnieku skaita rekords. Brīvprātīgie šogad aktīvi rosījušies ne vien 1750 apstiprinātajās talkas vietās, bet arī ārpus oficiālajām talkas vietām, kā arī sakopšanas darbi norisinājušies arī pirms 23. aprīļa.

Salaspils novadā oficiāli bija pieteiktas divdesmit talkošanas vietas, taču talciniekus izdevās sastapt arī citās vietās. Šķiet, ka pati māte daba nāca talciniekiem palīgā, jo starp lietainajām un vēsajām dienām 23. aprīlī mūs sagaidīja saulains un silts laiks. Kopumā no Salaspils novada tika izvestas piecpadsmit tonnas atkritumu, kas ir daudz vairāk kā pērn. Līdzās jau ierastajiem sadzīves atkritumiem un būvgružiem ir atrasts arī dīvāns, krēsli, gultas un citi priekšmeti.

Talciniekus varēja sastapt visā novada teritorijā, tostarp Saulkalnē, kur vietējie iedzīvotāji kopa meža teritoriju pie dzelzceļa stacijas un Saulesdārza. ''ar katru gadu atkritumu šeit paliek mazāk, tomēr ''vācamā materiāla'' pietiek,'' atzīst vietējā koordinatore Jolanta.

''Šim dīvānam te nevajadzēja būt,'' vēstī Lielās Talkas reklāma. Arī šim sarkanajam dīvānam nevajadzēja būt Salenieku mežā, kur jau vairākus gadus rosās Oskars Ozols ar saviem domubiedriem. Paši talcinieki atzīst, ka ik gadus te darbojas vairāk bērnu dēļ, rādot paraugu.

Vairāk kā divdesmit aktīvisti darbojās arī Cekulē, tīrot grāvjus un vietējo meža teritoriju.

Talciniekus sastapām arī pie Juglas krustojuma avotiņa. Kā izrādās, Baiba un Osvalds ir no Rīgas, bet uz šejieni agrāk brauca pēc ūdens un nevarēja vienaldzīgi noskatīties uz piemēsloto placi. Tā nu jau divus gadus viņi brauc uz šejieni un kopj šo citu cilvēku piemēsloto vietu. “Pieradumam ir liels spēks,” atzīst cienījamais pāris.

''Rūķīšos'' gana aktīvi rosījās vietējie ''rūķīši'', tīrot ceļmalu, kas ved uz kooperatīvu. ''Šķiet, ka lielākoties te piemēslo netālu esošās pirts klienti, jo pilna ceļmala ar uzdzīves rezultātu,'' saka talkotāji. Paldies par darbu Agrim Punculim ar ģimeni, Gitai Bohtai, Ilgai Burkānei un citiem.

Kā zināms, ik dienas Salaspilī rosās Komunālā dienesta darbinieki, tīrot pilsētas teritoriju un labiekārtojot to. Arī talkas diena nebija izņēmums. Šoreiz dienesta vīri kopā ar savām ģimenēm kopa birzi pie obeliska, savācot vairāk kā 100 maisus drazu. Šeit dominējušas 2 litru alus pudeles, bet izdevies atrast arī apraktu cirvi, dārza dakšas, datoru un citas lietas.

Lielā Talka norisinājās arī Zirņu salā, kur Doles salas krastu kopa Salaspils makšķernieku biedrība. Zīmīgi, ka starp ierastajām drazām atrasti tieši makšķerēšanas piederumi. Šeit sastapām arī uzņēmuma ''M CITY SALA'' pārstāvjus.

''Pirms nedēļas jau šeit biju, bet nu tagad ir paspējuši piecūkot vēl,'' saka Mežezeru talkas koordinators Vladimirs. Viņš ziņu par talku ievietoja ciemata Facebook profilā, izlīmēja arī informācijas lapiņas. Paldies viņam un tādiem pašiem aktīvajiem cilvēkiem, kuri gadu no gada atkal un atkal ķeras pie šī tik svētīga darba.

Talcinieki, protams, rosījās arī citviet. Piemēram, skriešanas kubs ''Salaspils'' darbu apvienoja ar sportiskām aktivitātēm, talkas rītā sakopjot pagalmu Dienvidu ielā, bet pēc tam sarīkojot bērniem nelielus sporta svētkus.

Aktīvi talkoja arī Daugavas muzejā, Silabriežu apkārtnē, Zviedru ielā, Gausiņos un citviet Salaspils novadā. Talkas koordinators Ojārs Kramiņš saka lielu paldies ikvienam, kurš pielika savu roku, lai padarītu Salaspils novadu tīrāku. Bet atcerēsimies, ka tīrs ir ne tikai tur, kur tīra, bet arī tur, kur nemēslo! 

Pievieno komentāru

Salaspils novads