“Ēnu dienā” Salaspilī iepazīst visdažādākās profesijas

15. februārī visā Latvijā norisinājās “Ēnu diena”, kuras ietvaros skolēniem ir iespēja ielūkoties kāda profesijas pārstāvja ikdienas gaitās. 

Šajā karjeras izglītības pasākumā ik gadu piedalās arī Salaspils novada pašvaldība, un bērni un jaunieši labprāt kļūst par “ēnām” mūsu speciālistiem. Jau no rīta “ēnas” pulcējās domes zālē, kur visus sveica priekšsēdētājs Raimonds Čudars, novēlot uzzināt daudz jauna par izvēlētajām profesijām.

Kā jau ierasts, vislielākā interese ir par ainavu arhitektes profesiju, tālab nav pārsteigums, ka arī šogad Daigu Veinbergu vēlējās ēnot pieci skolēni, no kuriem šī iespēja tika dota vismotivētākajām jaunietēm – Salaspils 1. vidusskolas audzēknēm Inesei Meļehovai un Natālijai Nikolai Zīvertei. Inesei ļoti labi padodas zīmēšana un visvairāk patīk zīmēt dārzu un māju iekārtojumus. Tā kā meitenei jau drīz ir jābeidz vidusskola un jāizvēlas sava nākotnes profesija, viņa ļoti labprāt vēlējās uzzināt, ko ikdienā dara ainavu arhitekts. Savukārt Natālija jau skaidri zina, ka nākotnē vēlas kļūt par arhitekti, jo uzskata to par ļoti perspektīvu profesiju.

images_aktualitates_izglitiba_2017_eenas

Protams, ļoti populāri ir vadošie amati. Domes priekšsēdētāja dienas kārtībai rūpīgi sekoja trīs skolēni - 10. klases audzēknis Edgars Eduards Hoveckis, kurš pieteikumā rakstīja, ka ļoti vēlas uzzināt, kā savu darba dienu pavada tik svarīga persona, Katrīna Doroņina no 11. klases, kura “Ēnu dienā” vēlējās papildināt savas zināšanas, un Laura Šīraka, kura uzskata, ka ēnošana var palīdzēt nākotnes profesijas izvēlē. Priekšsēdētāja vadībā “ēnas” devās izbraukumā pa pilsētu, lai paskatītos, kā noris darbi galvenajos objektos. Īpaši jauniešus ieinteresēja nelielā ekskursija uz Ceru ielu 1, kur viņi varēja apskatīt, kā top jaunais vidusskolas korpuss un baseins. Viņiem kā vidusskolēniem šeit nākamajā mācību gadā atradīsies klašu telpas.

Par to, ar ko nodarbojas priekšsēdētāja vietniece sociālajos un sporta jautājumos Malda Caune, interesi izrādīja 9. klases skolniece Elīza Kalva. Ēnošana palīdzēs saprast, vai meitene šādu darbu gribētu darīt nākotnē. Kopā ar M. Cauni jauniete pastrādāja gan domē, gan arī Socialajā dienestā, Dienas centrā un Sociālajā centrā.

Ziemeļvalstu ģimnāzijas skolēns Jāzeps ēnoja priekšsēdētāja sekretāri Antru Lukjansku. Puiša diena sākās agrāk par citiem, jo jau no paša rīta viņš piedalījās Attīstības komitejas sēdē, kur ar interesi sekoja, kā deputāti izskata novadam svarīgus jautājumus.  Salaspiliete Anna Laura Lucika, kura mācās J. G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskolā, uzzināja, kā tiek nodrošināta sabiedriskā kārtība novadā, ēnojot pašvaldības policijas priekšnieku Dzintaru Strožu. Meitenei bija iespēja aplūkot jaunās policijas telpas, patrulēt kopā ar policistiem pa pilsētas ielā, uzzināt, kā notiek videonovērošana.

Sava “ēniņa” bija arī Sabiedrisko attiecību daļā. Lai gan 2. vidusskolas 3. klases skolniece Diāna Stecka bija nedaudz par jaunu “ēnošanai”, tomēr meitene to tik ļoti vēlējās, ka atteikt nevarēja. Viņa domē ieradās pa taisno no matemātikas olimpiādes un veselu stundu cītīgi strādāja – fotografēja, sekoja līdzi TV grupas darbam un pieredzēja, kā top informatīvais izdevums “Salaspils Vēstis”.

images_aktualitates_izglitiba_2017_eenas

Kamēr lielākie bērni ēnoja mūsu speciālistus, 1. vidusskolas 6. b klases bērni “Karjeras dienu” ietvaros iepazina pašvaldības administrācijas darbu. Skolēni varēja iejusties klienta lomā Apmeklētāju apkalpošanas centrā, uzzināt, kur laulājas salaspilieši, noskaidrot, kā tiek realizēti projekti, kā notiek bērnu reģistrēšana uz vietu bērnudārzos, kur top “Salaspils Vēstis” un mājas lapa, kā arī daudz ko citu. Turpretī 4. c klase policijas darba specifiku iepazina un arī savus pirkstu nospiedumus atstāja Valsts policijas Salaspils iecirknī.“Ēnas” strādāja arī kopā ar NBD direktoru un Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes lietu komitejas priekšsēdētāju Andreju Svilānu, kurš nebeidza vien slavēt jauniešu zinātkāri un atsaucību. Viņi iepazinās ne tikai ar NBD un oranžērijas darbu, bet arī ar sava ēnu devēja grāmatu kolekcijas vērtībām, bet pēcpusdienā piedalījās komitejas sēdes darbā.

Tajā pat laikā 1. vidusskolu vadīja trīs direktori – Vera Kalniņa un viņas “ēnas” no 9. c klases Ņikita Pavlovs un Aleksandrs Pavlovskis. Puiši piedalījās darba apspriedē par jaunā skolas korpusa iekārtošanu, vairāk uzzināja par lietvedības jautājumiem un iestādes budžeta plānošanu. Arī šie jaunieši pēcpusdienā kopā ar Veru Kalniņu piedalījās Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes lietu komitejas sēdē.

images_aktualitates_izglitiba_2017_eenas

Savukārt 1. vidusskolas 55 skolēni devās uz Zemessardzes nodrošinājuma 19. bataljonu, kur viņus sagaidīja komandieris pulkvežleitnants Intars Kušners un zemessargi. Skolēni iepazinās ar NBS aktivitātēm un struktūru, Zemessardzes rīcībā esošajiem ieročiem un ekipējumu. Jaunieši izmantoja iespēju pielaikot ekipējumu un paturēt rokas kaujas ieročus, izmēģināja sejas maskēšanu ar maskēšanās krēmu. iepazīšanās ar Zemessardzes rīcībā esošo kaujas transportu izvērtās īpaši aizraujoša, jo varēja doties izbraucienā pa bataljona tuvējo teritoriju ar kaujas transportlīdzekli BV-206 jeb tā saucamo "bandvāgenu".

“Ritenīša” bērni negaidīja “Ēnu dienu”, lai iepazītu sev interesējošās iestādes darbu, un uz Komunālo dienestu devās jau janvāra nogalē. Tur bērniem izrādīja tehniku, ar kādu tīra sniegu, pastāstīja, ko ikdienā dara dārznieks, vadītājs, tehniskie darbinieki u.c.

16. Ēnu diena veiksmīgi aizvadīta. Tā ir lieliska iespēja saprast, ar ko gribētos vai tieši negribētos nodarboties, pēc iespējas ātrāk un precīzāk saprast, kāds ceļš dzīvē ejams.

Jaunieši, ielieciet savos kalendāros atgādinājumu, ka pēc nepilna gada atkal būs iespēja izmēģināt savus spēkus kādā no profesijām.

Pievieno komentāru

Salaspils novads