Bērnudārzā “Ābelīte” noslēdzas Silto džemperu nedēļa

Arī šogad pirmsskolas izglītības iestādes (PII) “Ābelīte” partneri no Eko skolu programmas no Beļģijas rīko Silto džemperu dienas akciju - tā ir veltīta klimata pārmaiņu mazināšanai. 

Bērnudārzā “Ābelīte” šī akcija norisinājās no 13. līdz 17.februārim. Līdzīgi kā Ekoskolu Rīcības dienas, šī ir iespēja kopā ar starptautisku kopienu organizēt mini kampaņu, izglītojot sabiedrību par klimata pārmaiņu problēmām, un veicinot rīcības, kas mazina negatīvo ietekmi uz klimatu. Šo iespēju nelaida garām arī Ogresgala VPII “Ābelīte”. 

Šodien noslēdzās Silto džemperu nedēļa iestādē ir noslēgusies. Visas nedēļas garumā mēs esam runājuši, apskatījuši, eksperimentējuši, kā arī, rīkojušies tā, lai taupītu siltumu, elektrību, ūdeni un gāzi. Esam pārrunājuši ko darīt, lai to visu taupītu. 

Devāmies uz vietām, kur siltumu iegūst kurinot apkures krāsniņas vai  gāzes apkures sistēmas, esam veikuši vairākus eksperimentus par to, kā var manīt siltuma zaudēšanu, un pats galvenais, visu nedēļu esam piedomājuši pie savas rīcības un rīkojušies tā, lai to visu taupītu. Un gribam  to darīt turpmāk, un aicināt arī citus, jo tas nav grūti, zinot, ka tā mēs glābjam planētu no iznīcības. 

Kāds pie durvīm klauvē, ieradies pie mums ir nobijies pingvīns no polārā loka. Viņš uztraucas, ka polārais ledus sācis kust un, ka mūsu planēta ir sasirgusi. Pingvīns rosina bērnus doties uz Ziemeļpolu pie gudrā profesora aplūkot kopā filmiņu, kas notiks pēc daudziem gadiem, ja planēta turpinās slimot un tai celsies temperatūra. Profesors mums to visu vēlreiz pastāsta, bet mums jau mūsu skolotājas to jau bija stāstījušas, mēs jau to zinājām. 

Viņš aicina mūs dzīvot zaļāk, mēs joprojām esam nobažījušies, jo ir dažādas darbības, kuru rezultātā planētai paaugstinās temperatūra, bet mēs nevaram palīdzēt, vienīgi pastāstīt saviem tuvajiem pieaugušajiem par to. Profesors vēlreiz mums lūdz: Dzīvot zaļāk- ēst pašaudzētu pārtiku, rūpēties par atkritumu šķirošanu;Labot saplīsušas lietas un pārvietojoties neradot CO2 izmešus;Taupīt siltumu, ūdeni, elektrību un gāzi.

Bet kā to izdarīt? Pingvīns aicina Zvaigznīšu grupu to parādīt. Zvaigznīšu grupas bērni pastāsta un parāda mums attēlus par to, kā  mājas siltumu noturēt telpās un nelaist to ārā. Kopīgi aplūkojam trīs sivēntiņu namiņus, kas celti no salmiem, žagariem un akmeņiem. Kurš namiņš ir siltumizturīgāks? Kāpēc? Un kurš ir uguns nedrošs?  Visu pārrunājam un pingvīns aicina otru lielo grupu- Ābolēnus, pastāstīt par to, kā viņi ir iemācījušies palīdzēt planētai nesirgt. 

Ābolēni mūs aicina iemācīties saukli: Mainos es, mainies tu, mainās visa pasaule... Lielie bērni pastāsta par to, ko viņi darījuši nedēļas laikā, lai pasargātu mūsu planētu no sasilšanas:Nelaist aukstumu iekšā, bet siltumu ārā, tāpat arī aizvērt aiz sevis ārdurvis un kāpņu telpas durvis, logus atvērt vaļā tikai, lai izvēdinātu telpu, ne lai to atdzesētu;Taupīt elektrību, izslēgt aiz sevis apgaismojumu telpā, kur neviens neuzturās, elektriskajā tējkannā vārīt ūdeni, priekš nepieciešamo plānoto krūzīšu skaita, nevis pilnu. 

Drēbes gludināt uzreiz visas izžāvētās, nevis pa vienai atsevišķās reizēs. Elektriskajā veļas mašīnā ielikt maksimāli vairāk drēbes, nevis mazgāt tikai nepieciešamo; Taupīt ūdeni, mazgāties dušā, nevis piepildīt pilnu vannu ar ūdeni. Zobu skalošanas glāzītē iepildīt pāris malkus ūdens, nevis pilnu glāzīti; Taupīt gāzi, ja iekštelpās ir vēss, tad labāk uzvelkam džemperi, nevis griežam spēcīgāku apkuri. 

Pingvīns ir ļoti priecīgs par bērnu zināšanām un to, ka bērni šīs zināšanas pielieto arī ikdienā. Sākam mainīties mēs paši, tad aicinam apkārtējos, un tad, lai mūsu apkārtējie aicina savus draugus un paziņas. Tikai mēs visi kopā varam uzlabot mūsu planētas veselību.

Pievieno komentāru

Ogres novads