Ogrēnieši piemin komunistiskā genocīda upurus 1

Visā Latvijā, arī Ogres novadā, 14. jūnijā notika Komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumi.

Ogrē piemiņas pasākuma vieta ir nemainīga – Represēto piemiņas vietā Meža prospektā iepretim katoļu baznīcai, netālu no sliežu ceļa, kas ved arī austrumu virzienā, kurā 1941.gada jūnijā, komunistiskā genocīda pirmajā vilnī, tika aizvesti daudzi tūkstoši Latvijas iedzīvotāji. Arī no Ogres un tās apkaimes.  

Piemiņas brīža dalībniekus uzrunāja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis, atgādinot par okupācijas varas un komunistiskā režīma paveiktajiem iznīcības darbiem, par latviešu patriotu pretošanos svešajai varai, par leģionāriem, kuri stājās pretī okupācijas režīmam, par satraucošajiem notikumiem šobrīd un lielās kaimiņvalsts agresīvo politiku un impēriskajām tieksmēm. Domes priekšsēdētāja vietnieks aicināja visus – arī jaunievēlētos deputātus pašvaldības domē – būt vienotiem, nedalīties koalīcijās un opozīcijās, visiem kopā strādāt, lai Latvija zeltu un plauktu.

Ogres Politiski represēto kluba priekšsēdētājs Ivars Kaļķis, uzrunājot savus likteņbiedrus un visus piemiņas brīža dalībniekus, atgādināja, ka plāksnes, kas izvietotas Represēto piemiņas vietā Ogrē un kurās iegravēti to cilvēku vārdi, dzimšanas un miršanas datumi, kuri 1941.gada 14.jūnijā un 1949.gada 25.martā tika deportēti uz Sibīriju no kādreizējā Ogres rajona teritorijas, ir vēsturisks vēstījums par cilvēku, ģimeņu un dzimtu likteņiem, kuriem nebija lemts atgriezties dzimtenē un kuru mirstīgās atliekas atdusas Krievijas plašumos un Sibīrijas tundrā. 

I.Kaļķis arī atgādināja grupas “Helsinki 86” pārstāvji drosmīgo rīcību, kuri 1987.gadā, godinot 1941.gada 14.jūnijā izsūtītos, uzdrīkstējās nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa. I.Kaļkis uzvēra, ka tas bija sākums Latvijas Atmodai, lai gan tajā laikā bijis grūti iedomāties, ka reiz  Latvija būs brīva un neatkarīga valsts.

Komunistiskā genocīda upuru piemiņai pie Represēto piemiņas akmens nogūla ziedi,  godinot gan to 177 Ogres un apkārtnes iedzīvotāju piemiņu, kuri 1941.gada 14.jūnijā tika deportēti uz Sibīriju (pavisam no Latvijas šajā dienā svešumā tika aizvesti vairāk nekā 15 tūkstoši cilvēku), gan visu svešās varas upuru piemiņu.

I.Kaļķis represēto vārdā pateicās Ogres novada pašvaldībai par atbalstu represētajiem, par represēto piemiņas vietas labiekārtošanu un Ogres novada Kultūras centram par pasākumu organizēšanu represēto piemiņai.

Pēc piemiņas brīža represēto svētvietā piemiņas pasākums turpinājās Ogres novada Kultūras centrā – ar atmiņu stāstiem un piedzīvoto izsūtījumā, par atgriešanos dzimtenē un sarunām par aktuāliem dzīves jautājumiem gan novadā, gan valstī, gan pasaulē.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

1941.gada 14.jūniju atceroties

Kāpēc ielikts tikai 1 foto?
Arī vēlos teikt "paldies!" Ogres novada pašvaldībai par atbalstu, par piemiņas vietas labiekārtošanu un Ogres novada Kultūras centram par 1941.gada 14.jūnijā uz Sibīriju izvesto 177 cilvēku piemiņas pasākuma organizēšanu 14.jūnijā!

pirms 6 dienām, 2017.06.16 19:23

Novadu ziņas