Ikšķilē sākusies Zaļā nedēļa

No 11. līdz 16. aprīlim, nedēļu pirms Lielās talkas, Ikšķiles novadā jau otro gadu norisinās Zaļā nedēļa, kuras sauklis ir ''Esi vesels - dzīvo gari!''. Savās prasmēs un zināšanās par veselīgu dzīvesveidu dalīsies skrituļslidotājs Nils Jansons, fizioterapeite Klaudija Hēla, grāmatu autore Rūta Bērziņa – Bērzīte, kā arī dažādi sportisti un veselīga dzīvesveida entuziasti, informē Ikšķiles pašvaldība. 

Zinātniskie pētījumi liecina, ka viens no svarīgākajiem hormoniem cilvēkam ir laimes hormons. Tas mums palīdz justies labi un būt apmierinātiem ar dzīvi. Laimes hormonu varam uz brīdi iegūt ar šokolādīti, saldo bulciņu, bet varam arī to vairot ar fiziskām aktivitātēm vai nodarbojoties ar sportu. Tieši tāpēc Zaļās nedēļas ietvaros Ikšķiles novada iedzīvotajiem būs iespēja iepazīties ar dažādām zaļā un veselīgā dzīvesveida iespējām un izprast tās, lai piemeklētu sev atbilstošāko. 

Pirmdiena, 11. aprīlis ir veltīta tēmai ''Esi aktīvs!'', kā ietvaros notiks paraugtreniņi āra trenažieru laukumā (Bērzu birzī pie doktorāta Ikšķilē). Dienā pulksten 12, 13 un 14 paredzēti trīs treniņi senioru grupām, kurus vadīs treneris Kristaps Vilde. Savukārt vakarā pulksten 18 notiks treniņš dažādām vecuma grupām kopā ar KSMR fitnesa treneri Mārtiņu Rozenbergu. Šī būs iespēja uzzināt par āra trenažieru pareizām izmantošanas iespējām ikdienas treniņos.

Ikšķiles vidusskola Zaļo nedēļu uzsāks ar akciju ''Paskaties taču beidzot uz mani, ne telefonu!'', aicinot skolēnus stundās, starpbrīžos, pasākumos un mācību procesā nelietot telefonus. Bet vecāku padome organizē zīmējumu konkursu sākumskolas klasēm ''Vai zini, ka veselība ir ļoti, ļoti svarīga cilvēkam!?''. Šajā dienā 6.-12.klašu skolēniem norisināsies arī tikšanās ar vienu no vadošajiem jaunās paaudzes skrituļslidotājiem pasaulē Nilu Jansonu, kura sasniegumi vainagojušies ar personīgām pro-modeļa skrituļslidām. 

Otrdiena, 12. aprīlis ir veltīta tēmai ''Ēd veselīgi!''. Šajā dienā paredzēta fizioterapeites Klaudijas Hēlas vieslekcija vecākiem "Bērna vadīta ēdināšana'', pulksten 17 Veselības un sociālo lietu pārvaldē (Daugavas prospekts 34, Ikšķile). Visiem interesentiem iepriekš pieteikties, sazinoties ar veselības veicināšanas centra speciālisti. 

Savukārt jauniešiem paredzēts diskusiju vakars par tēmu ''Ātrās uzkodas jauniešu gaumē'',pulksten 18 Jauniešu telpā (Birzes iela 33a, 2. stāvā, Ikšķile). Diskusiju vakars un debašu apmācības organizētas kopā ar biedrību ''QUO Tu domā?''. Diskusiju ietvaros tiks apskatīti tādi jēdzieni kā fast food, junk food un citus. 

Bet Ikšķiles Brīvajā skolā notiks Zaļā diena. Skolēnu uzmanība tiks vērsta ilgtspējas jautājumiem, piemēram, aicinot uz skolu ierasties ar kājām vai velo, pēc tam uzskaitot, cik daudz km auto braukšanas ir ietaupīti. Dienā bērniem būs nodarbības par resursu taupīšanu - ūdeni, papīru un ēdienu. Darbnīcas vadīs Eiropas brīvprātīgie jaunieši. Piemēram, nodarbībā par ūdeni runās par to, ka tikai neliela daļa pasaules ūdens ir saldūdens un lietojams dzeršanai, turklāt liela daļa no tā ir piesārņota, kas aicina padomāt par ūdens taupīšanu. Noslēgumā bērni izgatavos zīmējumus, ko izvietos pie izlietnēm, lai atgādinātu par ūdens taupīšanu.
Arī šajā dienā paredzēti divi paraugtreniņi āra trenažieru laukumā (Bērzu birzī pie doktorāta Ikšķilē) senioru grupām pulksten 9 un 10. Treniņus vadīs sporta metodiķe Agita Kābele. 

Trešdiena, 13. aprīlis veltīta tēmai ''Esi vesels!''. Diena sāksies ar aktivitāti – ierindas skate Ikšķiles vidusskolas 6.-11.klašu meitenēm. Ierindas skate jau kļuvusi par tradīciju Ikšķiles vidusskolā. To vērot aicināts ikviens līdzjutējs pulksten 12.50 Ikšķiles vidusskolas sporta zālē (Skolas iela 2, Ikšķile).

Savukārt pulksten 18 visi Ikšķiles novada iedzīvotāji aicināti piedalīties nūjošanas paraugnodarbībā, kuru vadīs Veselības veicināšanas centra fizioterapeite Anda Pupčenoka. Tikšanās pulksten 18 pļaviņā pie Ikšķiles Tautas nama. Iespēju robežās organizatori nodrošinās arī nepieciešamo inventāru. Visiem interesentiem iepriekš pieteikties, sazinoties ar veselības veicināšanas centra speciālisti.

Otra iespēja šajā dienā piedalīties vienotajā velo akcijā, kas norisināsies sadarbībā ar ''Ikšķiles velo'' biedrību. Akcijas mērķis ir aicināt iedzīvotājus izmantot alternatīvus pārvietošanās līdzekļus, tādējādi saudzējot dabu un uzlabojot savu fizisko veselību, kā arī izglītot gan akcijas dalībniekus par drošu velo braukšanu, gan vērst sabiedrības uzmanību uz faktu, ka riteņbraucējs ir viens no vismazāk aizsargātajiem satiksmes dalībniekiem, tādējādi mācoties izturēties ar cieņu vienam pret otru. 

Pulcēšanas notiks jau no pulksten 17.45 Ikšķiles vidusskolas iekšpagalma stāvvietā. Dalībniekiem lūgums gādāt par drošību – lietojot ķiveres un atstarojošās vestes. Plānotais maršruts Ikšķile – Tīnūži – Dubkalnu karjers – Ikšķile. Brauciens notiks mērenā tempā. Tīnūžu iedzīvotājiem pulcēšanās pie veikala “Krustceles” plkst. 18:00. Šoferus šajā dienā aicinām būt īpaši piesardzīgiem minētajā ceļu satiksmes posmā.

Ceturtdiena, 14. aprīlis, veltīta tēmai ''Esi laimīgs!''. Pulksten 12 Ikšķiles vidusskolas sporta zālē 1.-5.klasēm notiks JV club karsējmeiteņu, BSSC Ikšķiles futbolistu un IMSS basketbolistu paraugdemonstrējumi. Savukārt, Tīnūžu pamatskolā viesosies TV raidījumu vadītājs Kozmens, kas vadīs radošo pēcpusdienu. Tā ietvaros notiks Tīnūžu skolēnu foto konkursa apbalvošana.

Piektdiena, 15. aprīlis veltīta tēmai ''Esi saudzīgs!''. Šajā dienā notiks pasākums Zaļais restorāns.Restorāna vakari ir kļuvuši jau par tradīciju Ikšķiles Brīvajā skolā un pulcē cilvēkus, kam patīk garšīgi, veselīgi un sezonāli ēdieni. Skola ir bioloģiski sertificēts sabiedriskais ēdinātājs un pavasarī aicina uz zaļo restorānu. Pasākums sāksies pulksten 18 ar bioloģijas zinātņu doktores, vienas no grāmatas "Aizslēposim līdz avotkresēm" autorēm, Rūtas Bērziņas-Bērzītes vieslekciju par dabas bagātībām pavasarī un turpināsies ar skolas pavāres sarūpētajiem gardajiem ēdieniem. Dalībnieku skaits ir ierobežots. *Lūgums visiem interesentiem iepriekš pieteikties, sazinoties ar veselības veicināšanas centra speciālisti. Pasākuma aktualitātēm var sekot līdzi arī sociālajā portālā facebook

Vēl šajā dienā Tīnūžu pamatskolas skolēni prezentēs projekta ''Veselīgs dzīvesveids'' darbus, kas tapuši projektu dienu ietvaros. Pasākums notiks Tīnūžu tautas namā.

Sestdiena, 16.aprīlis veltīta tēmai ''Esi dabā!''. Tās ietvaros sadarbībā ar Ikšķiles novada tūrisma informācijas centru tiek rīkota mierīga un patīkama pastaiga pa Ogres Zilajiem kalniem. Izkustēsimies, elposim svaigu gaisu, pavadīsim brīnišķīgu sestdienas priekšpusdienu kopā ar draugiem un ģimeni. 

Maršruta garums - aptuveni 10 kilometri, bet tiem, kas piekusīs - iespēja atgriezties sākumpunktā ātrāk. Dalībnieki - ikviens, kam ir vēlēšanās un varēšana! Sākums pie Dubkalnu ūdenskrātuves (peldvietas). Iespējams novietot automašīnas. Ilgums - aptuveni trīs stundas. Nepieciešams vilkt laikapstākļiem atbilstošu apģērbu un ērtus apavus. Var līdzi ņemt peldēšanas lietas, jo pasākuma noslēgumā iepazīšanās ar biedrības "Ikšķiles roņi" drosmīgajiem peldētājiem, kas turpina, vai tikai atklās peldsezonu šajā dienā, dāvanā pēcpeldes sildīšanās pirtiņā. 

Katrs pārgājiena dalībnieks pats uzņemas atbildību par sevi un nepilngadīgajiem līdzi gājējiem. Nepilngadīgas personas, lūgums nākt pārgājienā tikai pieaugušo pavadībā. Ja pārgājiena laikā rodas vēlme atdalīties no grupas, pamest kopīgo pārgājienu, lūgums paziņot organizatoriem pa tālruni +371 29526209. Pārgājiena noslēgumā pikniks Dubkalnu ūdenskrātuves peldvietā. Par ugunskuru parūpēsies organizatori, bet piknika groziņus aicinām līdzi ņemt pašiem. Pieteikties pasākumam un sekot tā norisei var sociālajā portālā facebook.

Nedēļu vēlāk, 23. aprīlī visā Latvijā notiks Lielā talka. Ikšķiles novadā Lielā talka tiks organizēta Kābeļu kalnā. Sākums pulksten 9. Kābeļu kalns ir arheoloģiskais piemineklis - vienīgais šāda apmēra kultūras piemineklis Latvijā. Kābeļu kalna teritorijā atrodas līvu uzkalniņu kapulauks. Talkas laikā plānots labiekārtot vidi - savākt miskastes ap Kābeļu kalnu un nocirsto krūmu vilkšana no Kābeļu kalna teritorijas uz speciālām zaru kaudzēm. Līdzi jāņem darba cimdi un darba apģērbs. Pārtika un ūdens tiks nodrošināts. Kontaktpersona Kultūras mantojuma centra "Tīnūžu muiža" vadītājs Kaspars Špēlis: kaspars.spelis@gmail.com.

Pievieno komentāru

Ikšķiles novads