Lēdmanē notikušas sacensības meklētājiem ar metāla detektoriem (FOTO)

Ļoti lietainajā sestdienā 29.aprīlī Meklētāju sporta biedrība sadarbībā ar biedrību "Aktīvās atpūtas centrs jauniešiem" organizēja sporta sacensības meklētājiem ar metāla detektoriem. Sacensības notika biedrības " Aktīvās atpūtas centrs jauniešiem" Laukumā un tuvējā Lēdmanes muižas teritorijā. To rīkošana bija saskaņota ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.

Jau no paša rīta Meklētāju sporta biedrības vadītājs Vladislavs Naidenovs lielajā pļavā dažādās vietās ieraka 25 monētas - visas plastmasas ietvaros, uz kuriem bija numuru atzīmes. Biedrības " Aktīvās atpūtas centrs jauniešiem" vadītājs Normunds Raubiška kopā ar palīgiem jauniešiem no tuvējās apkārtnes uzcēla lielu telti, iekurināja uguni.

Lai arī sliktā laika dēļ daļa dalībnieku neieradās, - atbraukušie bija savas aizraušanās entuziasti un pirms sacensību sākuma dalījās ar stāstiem un bildēm par saviem atradumiem. Izrādās, ar metāla detektoru lietas var meklēt ne tikai laukos, bet arī jūrā. Dalībniekam, kurš guva pārliecinošu uzvaru sacensībās, mājās ir īsta kolekcija - monētas, gredzeni, ķēdītes.... Zeme un jūra glabā ļoti daudz.

Vidējas jutības detektors var konstatēt sīku monētu 30 - 40 cm dziļumā, bet lielākus priekšmetus pat pāris metru dziļumā.

Pirms sacensībām notika neliela instruktāža, tad dalībnieki ar metāla detektoriem un lāpstām rokās devās meklējumos - 3 stundu laikā slapjajā pļavā bija jāatrod pēc iespējas vairāk paslēpto monētu. Dalībnieki izklīda, jo lauks bija liels. Smalkais lietus netraucēja, visi bija ģērbušies aukstajam un lietainajam laikam piemēroti.

Detektori pīkstēja bieži, atrastas tika gan traktoru detaļas, padomju laika monētas, gan kara laika šķemba vecā ozola atliekās, taču īstās monētas tik viegli rokā nedevās. Dalībnieki staigāja, rūpīgi klausoties detektora signālu, raka, meklēja, izraktās bedrītes allaž rūpīgi aizberot. Jau ritot pirmajai stundai, izvirzījās līderis monētu atrašanā. Izrādās, jāmāk atšķirt detektora signāls, lai lieki nevajadzētu rakt un meklēt slapjajā zemē. Pie tam vairākas monētas tika atrastas vietās, kuras citi dalībnieki bija jau pārmeklējuši. Situācija nemainījās līdz trešās stundas beigām, kad uzvarētājs varēja lepoties ar 9 atrastajām monētām. Nākošajam sekotājam bija 4 monētas. Tomēr vairākas monētas tā arī palika guļam lielajā laukā.

Noslēgumā atbilstoši atrasto monētu numuriem Vladislavs Naidenovs sadalīja godam nopelnītās balvas. Par palīdzību sacensību organizēšanā pie balvas tika arī biedrība "Aktīvās atpūtas centrs jauniešiem" - pašiem savs metāla detektors.

Meklētāju sporta biedrības vadītājs Vladislavs Naidenovs pastāstīja, ka Latvijā kopumā ar šo vaļasprieku aizraujas vairāki tūkstoši cilvēku, taču tikai apmēram 100 ir aktīvi biedrības biedri. Ir dažādas intereses - citi meklē kara relikvijas, citi savādākas senlietas. Meklēšanas sporta sacensības biedrība rīko 2 reizes gadā. Tā ir iespēja dalībniekiem parādīt savas prasmes, intuīciju, attapīgu, jo nosacījumi visiem vienādi.

Diemžēl vēl joprojām pie mums valda mīts, ka visi, kas ar metāla detektoriem staigā pa Latvijas laukiem, ir "melnie racēji", kas meklē vērtīgas senlietas, kuras pārdot tālāk

Patiesībā ļoti daudziem cilvēkiem piemīt jaunatklājēja gars, un prieks ir neizmērojams, pašam atrodot kādu monētu un tālāk domājot, meklējot informāciju internetā un grāmatās par tās izcelsmes laiku. Kādam atrastais priekšmets var likties vecs krāms, bet atradējam - īsts dārgums, jo pats to izracis no zemes. Tā ir aizraušanās meklēt, brist smagos zābakos pa brikšņiem apvienojumā ar vēstures izzināšanu.

Ne jau visi, kas pa laukiem staigā ar metāla detektoriem, ir vēlējušies kļūt par arheologiem, taču interese par vēsturi, piedzīvojumu un jaunatklājēja gars ir daudziem, pie tam tā ir lieliska iespēja pavadīt brīvo laiku aktīvi, svaigā gaisā, iepazīstot jaunas vietas.

Pievieno komentāru

Izklaide