Sola pārmaiņas sabiedriskajā transportā

Ņemot vērā iedzīvotāju skaita izmaiņas un dažādas reformas, kas turpinās un vēl gaidāmas, līdzi mainīsies arī sabiedriskā transporta tīkls, ceturtdien vēsta laikraksts Diena. Autotransporta direkcija (ATD) trešdien iepazīstināja ar sabiedriskā transporta attīstības koncepciju no 2021. līdz 2030. gadam, vienlaikus iezīmējot atšķirīgo situāciju autotransporta pārvadājumu jomā pašlaik.

Pašlaik maršruti tiek iedalīti divās kategorijās, nākotnē būs trīs kategorijas – A maršruti kursēs starp lielajiem centriem, B kategorijas reisi būs starp mazākiem novadu centriem, C kategorijas reisi – uz samērā nelielām apdzīvotām vietām. A kategorijas maršrutu nodrošinājumam ir visaugstākās prasības – autobusi, kuros ir vairāk par 41 sēdvietu, nedrīkst būt vecāki par astoņiem gadiem, autobusu parkā kopumā autobusiem jābūt jaunākiem par pieciem gadiem. B un C kategorijas maršrutos šīs prasības ir mazākas. A kategorijas maršrutos nav paredzētas stāvvietas, B kategorijas reisos tādas ir tikai tad, ja brauciens ir īsāks par stundu.

Kvalitātes prasībās, kas būs vienotas visos maršrutos, iekļauti bezskaidras naudas norēķini, gandrīz visā tīklā jānodrošina bezvadu internets un audiovizuālā informācija par pieturvietām, tiek prasīta arī videonovērošana. Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš atzīmēja, ka Saldū pēc jauno autobusu ieviešanas ar videonovērošanas iekārtām strauji pieaudzis pasažieru skaits, tas var būt saistīts ne tikai ar cilvēku interesi par jauniem autobusiem un augstāku komforta līmeni, bet arī ar to, ka kontroles dēļ sarucis to gadījumu skaits, kad šoferis neiedod biļeti.

Plānots, ka atklātā konkursa procedūra, sadalot iepirkumu 20 daļās, varētu tikt izsludināta 2019. gadā un uzvarētāji pakalpojumus sāks nodrošināt 2021. gadā. Ar viņiem līgumus slēgs uz desmit gadiem, tas ļaus izmaksāt pilnīgi jaunus autobusus. Savukārt tur, kur vidēji reisā brauc trīs līdz pieci cilvēki, tiks meklēta iespēja sūtīt vieglās automašīnas līdz astoņām sēdvietām, atsevišķos C maršrutos varētu ieviest transportu pēc pieprasījuma, kas kursētu tikai tajās dienās, kad pasažieris iepriekš nopircis biļeti vai sazinājies ar pārvadātāju. Tomēr tiek atgādināts, ka tas nav valsts dotēts taksometrs un kursēs tikai noteiktā maršrutā un laikā, apstājoties konkrētās pieturās.

Pievieno komentāru

Ekonomika